Welcome! » Log In » Create A New Profile

Костюшко – ще й український герой

April 27, 2009 07:36PM
Більшість поляків вважає своїм найвидатнішим співвітчизником нашого земляка
24 березня 215 років тому розпочалося повстання Анджея Тадеуша Бонавентури Костюшка - національного героя Білорусі, Польщі та США, але чомусь не України.

Козацького роду
Сентимент до нього з'явився в автора цієї публікації ще в часи СРСР, бо після анексії Західної України більшовиками лише Костюшко та його соратник Ян Кілінський представляли в назвах львівських вулиць усіх тих, хто воював проти Росії. І хоч перший з них був ще й - о жах! - американським генералом, у Москві не наважилися відштовхнути від себе поляків зневагою їхнього кумира навіть тоді, коли ті додали до назви своєї дивізії, створеної в СРСР, три зухвалі слова "імені Тадеуша Костюшка".

Інтригувало автора й українське прізвище Костюшка. Тим паче, що письменник Валерій Нечипоренко запевняв, що таке ж мають майже усі жителі Михайлівки на Житомирщині. А Тадеуш Костюшко теж народився на українській землі - у Меречовщині на Берестейщині, яку разом з іншим нашим краєм, Пінщиною, називають також Північним Поліссям. Але 1939-го більшовики, попри те, що, за даними останнього тоді перепису населення 1897 року, в Берестейському й Кобринському повітах українцями назвалися, відповідно, 79,6% й 64,4% жителів, приєднали їх і Пінщину до Білорусі.

За даними ж історика В'ячеслава Липинського, сотником пінським і ту­рів­ським у ті часи, коли Північне Поліс­ся входило до складу Української держави, керованої гетьманом Іваном Виговським, був Костюшко "з місцевого православного роду, з якого вийшов польський національний герой". Що­правда, сам він вважав себе литвином.

А так називали не литовців, а білорусів і тих українців, які після поділу нашої Вітчизни між Литвою і Польщею увійшли до складу першої з них. Тобто литвин означає не національність, а територіальну приналежність.

http://www.lvivpost.net/content/view/3756/335/
» Reply » Quote
SubjectAuthorPosted

» Костюшко – ще й український герой

ivasykApril 27, 2009 07:36PMSorry, you do not have permission to post/reply in this forum.