Welcome! » Log In » Create A New Profile

Telewizja Inter naglosnila sprawe

April 29, 2009 11:01PM
Dawni mieszkańcy tej wsi, wysiedleni po wojnie na Ukrainę, zaapelowali o pomoc w odzyskaniu dzwonów do prezydenta Wiktora Juszczenki.

Reportaż o historii dzwonów wyemitowano 19 kwietnia. Wypowiadają się w nim m.in. ci, którzy pamiętają, jak "Iwan” i "Mychajło” wzywały wiernych na nabożeństwa w lutowiskiej cerkwi oraz jak zakopano dzwony niedługo przed przymusowym wysiedleniem. W 1999 r. miejsce ich ukrycia wskazał nieżyjący już uczestnik tamtych wydarzeń.

- Mieliśmy nadzieję, że dzwony zostaną nam zwrócone, ale do dziś nie możemy się tego doczekać - skarżą się w programie grekokatolicy z Dudczan (wieś w obwodzie chersońskim, w której obecnie mieszkają przesiedleńcy z Lutowisk). - Nie możemy zrozumieć, dlaczego Polacy nie chcą nam oddać tak cennych dla nas pamiątek.

Sprawą dzwonów już dekadę zajmuje się polsko-ukraińska międzyrządowa komisja. Polska jest skłonna przekazać dzwony na Ukrainę, ale w zamian za rodzime dzieła sztuki pozostawione na Wschodzie (obraz Jacka Malczewskiego i rzeźbę Cypriana Godebskiego) lub też zabytki militarne ukryte przez wojsko polskie podczas Kampanii Wrześniowej 1939 r. Z kolei do tego nie kwapią się Ukraińcy.

http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20090428/BIESZCZADY/999287228
» Reply » Quote
SubjectAuthorPosted

» Telewizja Inter naglosnila sprawe

ivasykApril 29, 2009 11:01PMSorry, you do not have permission to post/reply in this forum.